luni, 1 martie 2010

Televiziunea poporului...panicat

Acum vreo doua saptamani m-a sunat maica-mea, usor panicata, sa-mi spuna ca a vazut la 0TV "previziunile" unei "clarvazatoare" referitoare la iminenta unui cutremur major in Vrancea in 26-27.02. Prima reactie a fost, evident de "C'mon, e 0TV, Elodia & co!" Boooon! Dupa o vreme, mai precis joi sau vineri, pentru a-mi linisti tot mai panicata mama, care intre timp reusise sa-mi sperie si sotia, am facut niste "sapaturi" pe net in legatura cu povestea asta. Needless to say, m-am lamurit, celelalte "previziuni" importante ale D-nei respective au fost: Geoana iese presedinte, Unirea face 1-1 cu Liverpool (ma rog, asta mi-ar fi placut!) si numerele la loto. 

Bun, si acum vine intrebarea: CNA-ul unde este? Acea institutie, cainele de paza al televiziunilor, care se autosesizeaza la orice chestie, uneori absolut nevinovata, acum pare sa doarma linistita. Panicarea populatiei nu intra la categoria faptelor sanctionabile de catre CNA? Dupa alte sapaturi am descoperit ca CNA-ul a amendat candva 0tv-ul tot pentru "previziuni" de genul asta, acum insa tace malc. Si am descoperit de ce: intre timp 0TV a devenit televiziunea de casa a pdl-ului si a lui basescu, si, evident, nu da bine sa sanctionezi tocmai oficina de partid si de stat! Ba mai mult, poporul panicat de un eventual cutremur, nu se mai gandeste ca a luat mai putini bani la salariu, daca-i bugetar, in urma aplicarii unei legi prost gandite, prost facute si prost aplicate, si nici nu-i mai pasa de gafele eterne ale pinguinului si "ministrilor" sai. 

Evident, ma bucur ca D-na respectiva n-a avut dreptate, logic. Dar ma irita profund ca cineva isi permite sa starneasca o astfel de panica fara a fi in vreun fel sanctionat pentru asta.

Basescianismul, noua doctrina.

Atunci cand am avertizat despre cultul personalitatii care se naste in jurul presedintelui basescu am fost acuzat ca aberez, ca as fi psd-ist, postac, etc.

Acum chiar consilierii sai vorbesc deschis despre acest cult al personalitatii. basescu este ilustrat ca un vizionar, omul care "a gandit lucrurile pe cinci sau zece ani inainte", liderul mesianic venit sa salveze natiunea, etc. intr-un stat dictatorial asta e ok, e "mersul firesc" al lucrurilor. Intr-un stat care se pretinde democratic astfel de derapaje sunt cel putin nefericite ba chiar anormale. Ce urmeaza, statui in fiecare parc, "oda marelui conducator", "partidul, basescu, Romania"? Deja avem un partid unic, care a facut tot ce s-a putut, pe orice cai, sa-si plaseze in toate functiile de conducere membrii de partid. Ce urmeaza? Care e calea de urmat, publicarea "operelor complete" eventual un nou "Omagiu"? Am un deja-vu, parca am mai trecut o data prin chestia asta, chiar vrem sa o repetam?

vineri, 26 februarie 2010

Hop si eu pe aici!

Pentru ca mai nou daca nu ai blog nu existi m-am hotarat si eu sa apar in lumea virtuala! :)
Pe masura ce ma "obisnuiesc cu ideea" o sa incep sa postez mai mult.
Blogul asta l-am gandit ca o versiune autohtona de "Rants", o sa "arunc" pe el tot ce ma nemultumeste in viata noastra cotidiana atat de romaneasca. Este un fel de catharsis virtual, de exorcizare de toata furia acumulata zilnic in societate, pe strada, etc.
O precizare si tot o data primul "rant":
Titlul blogului se refera la simplu fapt ca ma numar printre acei 1% din romani carora, potrivit presedintelui, nu le plac manelele. Refuz sa accept aceasta sub-cultura, care tinde sa devina de fapt "cultura" noii societatii romanesti, o societate bazata pe "valori", dar doar sub forma "valoarea mea, valoarea mea". Prefer sa fiu in acei 1% care isi definesc valorile pe alte criterii.