Acum vreo doua saptamani m-a sunat maica-mea, usor panicata, sa-mi spuna ca a vazut la 0TV "previziunile" unei "clarvazatoare" referitoare la iminenta unui cutremur major in Vrancea in 26-27.02. Prima reactie a fost, evident de "C'mon, e 0TV, Elodia & co!" Boooon! Dupa o vreme, mai precis joi sau vineri, pentru a-mi linisti tot mai panicata mama, care intre timp reusise sa-mi sperie si sotia, am facut niste "sapaturi" pe net in legatura cu povestea asta. Needless to say, m-am lamurit, celelalte "previziuni" importante ale D-nei respective au fost: Geoana iese presedinte, Unirea face 1-1 cu Liverpool (ma rog, asta mi-ar fi placut!) si numerele la loto.
Bun, si acum vine intrebarea: CNA-ul unde este? Acea institutie, cainele de paza al televiziunilor, care se autosesizeaza la orice chestie, uneori absolut nevinovata, acum pare sa doarma linistita. Panicarea populatiei nu intra la categoria faptelor sanctionabile de catre CNA? Dupa alte sapaturi am descoperit ca CNA-ul a amendat candva 0tv-ul tot pentru "previziuni" de genul asta, acum insa tace malc. Si am descoperit de ce: intre timp 0TV a devenit televiziunea de casa a pdl-ului si a lui basescu, si, evident, nu da bine sa sanctionezi tocmai oficina de partid si de stat! Ba mai mult, poporul panicat de un eventual cutremur, nu se mai gandeste ca a luat mai putini bani la salariu, daca-i bugetar, in urma aplicarii unei legi prost gandite, prost facute si prost aplicate, si nici nu-i mai pasa de gafele eterne ale pinguinului si "ministrilor" sai.
Evident, ma bucur ca D-na respectiva n-a avut dreptate, logic. Dar ma irita profund ca cineva isi permite sa starneasca o astfel de panica fara a fi in vreun fel sanctionat pentru asta.